4 bin 200 Yeni Öğretmen alımı yapılacak

4 bin 200  Yeni Öğretmen alımı yapılacak Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Avrupa

4 bin 200  Yeni Öğretmen alımı yapılacak

4 bin 200  Yeni Öğretmen alımı yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Avrupa Birliği arasında İmzalanan Suriyeli Öğrencilerin Türk sistemine Entegrasyonu projesi kapsamında Çalışmak üzere iki etaptan oluşan ilk etap 4 bin 200 öğretmen 1 yıllığına öğretmen alımı alımı istihdam edilecek.

Suriyelilerin bulunduğu Geçice eğitim merkezleri ve Suriyeli öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı yerlerde kurulacak olan Hayat Boyu Öğrenme, , Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki Geri Kabul Anlaşması kapsamında kurulan GEM’ler Suriyeli öğrencilerin Türk eğitim sistemine entegrasyonu kapsamında görev yapacak.

Öğretmenlerin Suriyeli vatandaşların yoğun  olarak yaşadıkları şehirlerde Hatay, Gaziantep, Urfa, Kilis ve İstanbul çok az bir kısmı ise Bursa, Ankara, Kahramanmaraş başta olmak üzere diğer illerde istihdam edilecek.

Genel Müdürü Ali Rıza Altunel;  geçici görevlendirilecek öğretmenlerin ücretlerinin Suriyeli öğrencilerin Türk eğitim sistemine entegrasyonu kapsamında karşılanacağını ifade etti.

Genel Müdürü Ali Rıza Altunel;  Suriyeli öğrencileri Türk eğitim sistemine kademeli dahil ettiklerini, Türkiye’de eğitimini sürdüren  yaklaşık 151 bin yabancı öğrencinin % 99’unun  Suriyeli olduğunu belirtti.

 “GEM’ler, Suriyeli öğrencilerin  yaşadıkları bölgelerde  okullaşamama sorunundan  dolayı oluşturulan alanlardır.  4 bin 200 öğretmen Suriyeli öğrencilerin eğitim gördüğü ve  GEM‘lerde Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı olarak görev yapacaklar.

Bu proje kapsamında çalışacak öğretmenler yaklaşık 1 yıllığına görev yapacak. Suriyeli öğrencilere Türkçe Öğretimi için 500, Türk dili ve edebiyatı 700, Türkçe öğretmenliği ve 3 bun sınıf öğretmenliği branşlarından mezun olan öğretmenler 1 yıllığına geçici istihdam edilerek 3 Bin TL ‘nin üzerinde maaş alacaklar.

Başvurular 8-10 Kasım tarihlerinde

Öğretmen adayları  KPSS puanlarıyla başvuru yapacaklar

Müracaat etmek isteyen adaylar, 8-10 Kasım tarihlerinde 81 ilde elektronik ortamda başvuru yapacaklar ve il milli eğitim müdürlüklerine başvurularını onaylatacak.

Öğretmen adaylarının, Kamu Personeli Seçme Sınavı puanlarıyla başvuru yapacaklar ve sözlü mülakata katılabilmek için branşlara ayrılan kadro sayısının iki katı aday içinde olmaları gerekecek. İstihdam edilecek olan öğretmenler 1 yıllığına çalışacak ihtiyaç halinde bu süre  AB’nin proje desteği devam ettiği sürece uzatılacak.

Öğretmen adayları, müracaat için gerekli belgeler ve diğer şartları, Bakanlığımızın “meb.gov.tr” adresinden ve ilgili genel müdürlüğün “hbogm.meb.gov.tr” adresinden ulaşabilecek. Mülakat günü ve yeri aynı sitelerden duyurulacak.

Tüm yorumlar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?