Bakanlık Reçetesiz İlaçta Listeyi Genişletiyor

Bakanlık Reçetesiz İlaçta Listeyi Genişletiyor Sağlık Bakanlığı tarafından yap

Bakanlık Reçetesiz İlaçta Listeyi Genişletiyor

Bakanlık Reçetesiz İlaçta Listeyi Genişletiyor

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenlemeyle reçetesiz ilaç listesi genişletilecek.

Hem ulusal hem de uluslararası firmaların son 5 yıldır yoğun olarak yatırım uyguladığı OTC yani reçetesiz ilaçta liste genişletilecek.  Böylece  SGK’nın yükü azalacak ve eczacıların nefes alması sağlanacak

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu çalışmalara başladı. Hem ulusal hem de uluslararası firmaların son 5 yıldır yoğun olarak yatırım uyguladığı OTC yani reçetesiz ilaçta liste genişletilecek.

BİLİNÇSİZ TÜKETİME KARŞI ÖNLEM

Şu anda reçetesiz ilaç listesinde basit ağrı kesiciler, besin takviyeleri ve vitaminler, cilt kremleri ile bağırsak düzenleyiciler gibi yan etkisi yüksek olmayan ürünler yer alıyor.

Listeye girecek ilaçlarda doz ayarlaması, fiyat, etken madde dikkate alınacak. Reçetesiz ilaç listesi genişletildiğinde bilinçsiz ilaç kullanımının da artacağından endişe eden Sağlık Bakanlığı bunun önüne geçmek amacıyla ayrıca önlem alacak. Bununla birlikte, bilinçsiz tüketimin önüne geçmek için bilimsel kurul çalışma yürütecek. Çalışmanın 2017’de netleşmesi hedefleniyor.

BİLİMSEL KOMİSYON KURULDU

İlaç ve Eczacılık Başkan Yardımcısı Dr. Hakkı Gürsöz katıldığı bir toplantıda konuyla ilgili bilgi verdi, “Reçetesiz ilaç listesinin genişletilmesi amacıyla bilimsel bir komisyon kurduk. Şu anda ülkemizde yalnızca 50 civarında reçetesiz satılabilecek ilaç var. Bu listenin AB ülkelerinde olduğu gibi genişlemesi gerekiyor” dedi. Ayrıca etken madde taşıyan tüm ilaçların yalnızca eczanelerde satılacağını sözlerine ekledi.

Eczacı Kerim Kozan, reçetesiz ilaç listesinin genişlemesinin kendileri açısından çok büyük avantaj olduğunu söyledi. “3 liralık ilacı reçeteye yazdırıp ücretsiz alan var. Böylece bürokratik engel de ortadan kalkar” diyen Kozan, bunun aynı zamanda SGK üzerindeki maliyet yükünü de hafifleteceğini kaydetti.

Türkiye OTC pazarı 5 milyar TL

Türkiye 2015 ilaç pazarı 15.8

En fazla antiromatizmal ilaç tüketiliyor %21

Reçetesiz ilaç sayısı 50

 

Tüm yorumlar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?