Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir Bireysel Emeklilik sistemi kısaca Bes  brüt asga

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir

Bireysel Emeklilik sistemi kısaca Bes  brüt asgari ücretin yarısını aşmamak kaydıyla giriş aidatı alabilmektedirler, aldığımız maaşlardan bir miktar kadar ücret kesilerek Bes sistemine dahil edilmek şartı ile bireysel emeklilik şirketlerince kesilen pirimlerin fonda biriktirilmesidir.

Bes’ten Maaşımı ne zaman alabilirim?

Bes Katılımcısı, sisteme giriş tarihinden en az 10 yıl sistemde bulunmak şartı ile  56 yaşını tamamladıktan sonra emekliliğe hak kazanır.

Yapılan Kesintilerin İadesi İçin İzlenecek Yol

Bireysel emeklilik sisteminde yapılan yeni düzenlemeyle daha önce sistemden ayrılmış olanlardan yapılan kesintinin bir kısmı (anaparadan yapılan kesinti) iade edilecek.

Bu yazımızda, iade sürecinin nasıl işleyeceği ve bu iadenin nasıl alınacağı konusuna değineceğiz.

Öncelikle yapılan kesintilerin iadesi 07.10.2001 tarihinden sonraki sözleşmeleri kapsamaktadır ve anaparadan yapılan kesintilerin iadesi 29.08.2012 ile 29.08.2013 tarihleri arasında yapılacaktır.

Yapılan kesintinin iadesi için;

Hak sahiplerince kesintilerin yatırıldığı vergi dairesine müracaat edilmesi,

Müracaatın 29/8/2013 tarihinden önce yapılması,

– Kesinti uygulaması nedeniyle dava açılmaması veya açılmış olan davalardan  vazgeçilmesi,

gerekmektedir.

Müracaat hangi vergi dairesine yapılacak?

Yapılan kesintilerin iadesi için Bireysel Emeklilik Şirketlerinin bağlı olduğu Büyük Mükellefler Vergi Dairesine müracaat edilecektir.

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi İstanbul’da olup, İstanbul dışında bulunanlar kargo, posta v.b. yollarla başvuru yapabileceklerdir.

Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılma

başvuruyu şirketin müşteri hizmetlerini arayarak, dilekçeyle (faks veya posta) veya online işlemler menüsünden yapabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik şirketi bu başvuruyu aldıktan sonra 5 iş günü içerisinde ayrılma işlemleri için gerekli belgeleri tarafınıza e-mail, faks veya posta yoluyla ulaştırmak zorundadır. Bu aşamada size gönderilecek belgeler ayrılma bilgi ve talep formu ile hesap özetinizdir. Peki, nedir bu belgeler?

Ayrılma Bilgi Formu:

Bu formda BES hesabınızla ve sistemden çıkışınızla ilgili bilgiler yer almaktadır. Toplam birikiminiz, getirisi, biriken devlet katkısı tutarınız gibi mevcut birikimleriniz ile sistemden çıkmanız halinde yapılacak kesintiler ve elinize geçecek toplam tutar yine bu formda açıkça belirtilmektedir.

Ayrılma Talep Formu:

Kimlik bilgileriniz, sözleşme numaranız ve iadeyi alacağının banka hesap bilgilerinin yer aldığı formdur. Anket amaçlı ayrılma nedenine ilişkin kısmı doldurmak zorunda değilsiniz.

Hesap Özeti:

Bireysel Emeklilik Hesabınızla ilgili genel  bilgiler (sözleşme tarihi, birikiminiz,kesintiler v.b.)’in yer aldığı bilgilendirme amaçlı hazırlanan formdur.

Ayrılma Talep Formunun Gönderilmesi

Bu aşamada yapmanız gereken size ulaştırılan ayrılma talep formunun gerekli alanlarını doldurup nüfus cüzdanı fotokopinizle birlikte şirketinize faks veya posta yoluyla iletmektir.

Formun şirkete ulaşmasından sonra 20 iş günü içerisinde Ayrılma Bilgi Formunda belirtilen tutar şirkete bildirdiğiniz hesap numarasına yatırılacaktır.

Cayma Hakkının Kullanılması Durumundan Yapılacak İadeler

Bireysel Emeklilik katılımcısının cayma hakkını kullanması halinde;

Ödediği katkı payı (fon toplam gider kesintisi yapılarak)

Ödemiş ise giriş aidatı (şirketler tarafından tamamı veya bir kısmı sisteme ilk girişte tahsil edilebiliyor)

Ödenen katkı payları yatırıma yönlenmiş ise getirileri (stopaj kesintisi yapılarak)

katılımcıya en fazla 10 iş günü içerisinde iade edilir.

Özet olarak, sisteme yeni girdiniz ve bir sebeple ayrılmak istiyorsanız ve teklif formunu imzalayalı 60 günden az bir süre geçtiyse Bireysel Emeklilik Şirketinize Cayma Hakkını kullanmak istediğinizi belirtin. Bu hakkınızı kullanmadan önce teklif formunuzda bu hususta yapılacak bir kesinti olup olmadığını kontrol edin.

Devlet Katkısı

Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı mevcut sistemde; katılımcının ödediği katkı payının %25 ’i kadar devletin katılımcı bireysel emeklilik hesabına (ayrı bir hesap) yaptığı destek ödemesini ifade etmektedir. Yani devlet katkısının ne kadar olacağı ödenen katkı payına göre değişmektedir.

Devlet katkısı limitsiz değildir. 1 yıl içerisinde her katılımcının alabileceği devlet katkısı tutarı, o yılki yıllık brüt asgari ücretin %25 ’ini geçemez. Bu limit sözleşme bazında değil kişi bazındadır. Yani birden fazla emeklilik sözleşmesine sahip olmanız durumunda, iki sözleşmenizden aldığınız toplam devlet katkısı tutarı da belirlenen bu limiti aşamaz.

BES ‘ten Çıkan Devlet Katkısı alabilir mi

   Sistemden 3 yıldan önce çıkmanız halinde BES Devlet Katkısı hesabınızdaki birikimi alamazsınız.

3-6 yıl arasında çıkmanız halinde Devlet Katkısı Hesabınızdaki tutarın %15’ini

6-10 yıl arasında çıkarsanız Devlet Katkısı Hesabında biriken tutarın %35 ‘ini

10 yıl ve sonrasında (emekliliğe hak kazanmadan) Bireysel Emeklilikten çıkmanız durumunda Devlet katkısı birikiminizin %60’ını

BES’ten emekli olmanız, vefat veya maluliyet durumlarında ise Devlet Katkısı Hesabınızda biriken tutarın tamamını Alırsınız.

Vakıf Emeklilik Otomatik BES Cayma İşlemleri için Tıklayın

Ziraat Emeklilik Otomatik BES Cayma işlemleri için Tıklayın

Tüm yorumlar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?