Maliye Bakanı Naci Ağbal’dan ‘hurda araç’ İle İlgili Açıklama

Maliye Bakanı Naci Ağbal’dan ‘hurda araç’ İle İlgili Açıklama Mal

Maliye Bakanı Naci Ağbal’dan ‘hurda araç’ İle İlgili Açıklama

Maliye Bakanı Naci Ağbal’dan ‘hurda araç’ İle İlgili Açıklama

Maliye Bakanı Naci Ağbal’a, ekonomik ömrünü tamamlamış araçlara yönelik düzenlemeye ilişkin soru üzerine açıklamada bulundu.

Ağbal, devlet olarak karayollarında eski modelli, ekonomik ömrünü tamamlamış araçların seyretmesini çok doğru bulmadıklarını dile getirdi.

Bakan Ağbal, 1997 model dahil daha eski taşıtların hurdaya ayrılması ile ilgili düzenlemenin 2,1 milyon aracı kapsadığını belirtti.

Diğer taraftan bu araçların yıllar itibarı ile Motorlu Taşıtlar Vergisinin de biriktiğine değinen Ağbal, bu taşıtların vergi ve cezalarıyla faizlerinin de ifade etti.

Ağbal, düzenleme çerçevesinde kaybolduğuna dair emniyet makamlarına bildirimde bulunulan ve bununla ilgili bilgi ve belgeleri olan 2005 yılından önceki araçların terkin edilmesi kaydı ile vergi ve cezalarından vazgeçileceğini aktardı.

Naci Ağbal, kaza yaparak tamamıyla hurdaya çıkan, ayrıca gerekli muayene ve kontroller sonucunda kullanılamaz hale geldiği teknik raporlar ile tespit edilmiş olan model yılı 2005 yılı öncesi eski araçların da düzenlemeye dahil  olduğunu ifade etti.

Ağbal, söz konusu düzenleme kapsamına giren ekonomik ömrünü tamamlamış araç sayısına ilişkin bir soruya karşılık da:

“Arkadaşların yapmış olduğu çalışmada Motorlu Taşıtlar Vergisi borcu bulunup, 20 yaş ve üstünde model yılı olan motorlu araç sayısı yaklaşık 2,1 milyon.

Bunların yaklaşık 355 bini kamyon, kamyonet, çekici, 1,6 milyonu otomobil, arazi taşıtı, motosiklet gibi araçlar.

100 bin civarında da minibüs, otobüs, panelvan var. Yaklaşık 2,1 milyon araç diyoruz ama tabii aracın kullanılamaz durumda olması önemli.

Fenni muayenelerini yaptırmış, kullanılabilir araçlar bakımından başvuru olacağını düşünmüyorum.” dedi.

Tüm yorumlar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?