Süt İzni Kullanan Memura Kötü Haber!

Süt İzni Kullanan Memura Kötü Haber! Yeni düzenlemeyle süt izni yapan memurun ek öd

Süt İzni Kullanan Memura Kötü Haber!

Süt İzni Kullanan Memura Kötü Haber!

Yeni düzenlemeyle süt izni yapan memurun ek ödemesi kesilecek. Yapılan yeni  düzenlemeye göre süt izni kullanan memurların döner sermaye ödemesi eksik yatacak.

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilin Sağlık Müdürlüğü’ne gönderilen tebliğ ile süt izni yapan annelerin ek ödemelerinin kesilmesi istendi.

Uzman doktordan sağlık teknisyenine kadar on binlerce memuru şaşkınlığa uğratan uygulama ile bebeğini emziren anneler aylık 20 TL ile 200 TL daha az para alacak. Sendikalar doğum yapan memurun cezalandırıldığını belirttiler ve Sağlık Bakanlığı’na itiraz ettiler.

TÜM KADIN MEMURLARI YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR

Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan on binlerce kadın memuru ilgilendiren 3710678 sayılı 6 Nolu Kamu Personeli Genel Tebliği tartışmalara neden oldu. Bebeğini emzirmek için süt izni kullanan kadınların bu saatler için, çalışmadığı saat olarak kayda geçilmesi talimatı verildi. Anne ve anne adayı memurları üzecek bu yeni düzenlemeyle bebeğini emziren memura döner sermaye ödemesi eksik yatırılacak. Bebeğini emzirdiği her saat için düşük ücret alacak.

TÜRK SAĞLIK SEN İPTAL TALEBİNDE BULUNDU

Türk Sağlık Sen tarafından anne ve bebekleri mağdur edecek uygulama için Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün tebliğiyle süt izinlerinde döner sermaye kesintisi yapılması sebebiyle Sağlık Bakanlığı’na başvuru yapıldı.

Hükümetin ailelerin çocuk sayısının artması yönünde teşvik edici uygulamalarına rağmen doğum yapan süt izinlerini kullanan  memur annelerin cezalandırılmasının kabul edilemez olduğuna vurgu yapıldı. Süt iznini kullanan memurlardan kesinti yapılmaması gerektiği aktarıldı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ‘dan anne ve bebeği mağdur eden uygulamanın sona erdirilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması talep edildi.

 

Tüm yorumlar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?